Konzultačné semináre k projektom environmentálnej infraštruktúry
V mesiaci jún 2007 sa v Žilinskom kraji uskutočnili jednodňové konzultačné semináre k projektom environmentálnej infraštruktúry na tému
Ako sa pripraviť na podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok a ako pripraviť žiadosť.
Semináre sa konali v Žiline a v Liptovskom Jáne v rámci projektu Vybudovanie technickej a informačnej infraštruktúry pre implementáciu KAP MŽP SR na regionálnej úrovni. Odborným a organizačným garantom konferencie bolo Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia.
Cieľom seminárov bolo
prezentovať činnosť Regionálnych environmentálnych poradenských a nformačných stredísk - REPIS - ako poradenských a informačných jednotiek pre verejnosť
informovať o stave implementácie projektov OP ZI - Priority 2 - Environmentálna infraštruktúra v programovacom období 2004 - 2006
poukázať na chyby v podaných žiadostiach, príčiny neúspechu projektov
poskytnúť praktické skúseností z pozície úspešných realizátorov projektov
vytvoriť priestor pre osobné konzultácie s projektovými konzultantmi REPIS a úspešnými realizátormi projektov
Semináre pozostávali z dvoch blokov
V prvej časti vystúpila Ing. Alena Kovaľová zo Slovenskej agentúry životného prostredia v Žiline, ktorá predstavila Regionálne environmentálne poradenské a informačné strediská REPIS ako poradenské a informačné jednotky pre verejnosť, kde je možné získať najnovšie informácie v oblasti čerpania prostriedkov zo štrukturálnych fondov pre životné prostredie. Taktiež zhodnotila programovacie obdobie 2004 - 2006 a podala informáciu o stave implementácie environmentálnach projektov v regióne. Súčasťou prezentácie bolo aj poukázanie na chyby a nedostatky v podaných projektových žiadostiach a príčiny neúspechu projektov v procese ich hodnotenia.
Druhá časť seminára bola zameraná na implementáciu úspešných projektov v programovacom období 2004 - 2006. Vystúpili v nej zástupcovia spoločností, ktorí prezentovali svoje úspešné projekty a skúsenosti nadobudnuté pri príprave a realizácii týchto projektov, ako aj riešenie problémov, s ktorými sa stretli.
Prezentované projekty
Opatrenie 2.1. Zlepšenie a rozvoj infraštruktúry na ochranu a racionálne využívanie vôd
Ing. Jozefína Slezáková zo Slovenského vodohospodárskeho podniku š. p. predstavila využitie finančných prostriedkov zo ŠF EÚ pri realizácii projektov na ochranu pred povodňami v projektoch Rajecké Teplice - Kunerád, odvedenie povrchových vôd a Terchová - úprava Varínky, II. etapa.
Opatrenie 2.2. Zlepšenie a rozvoj infraštruktúry na ochranu ovzdušia
Ladislav Klepáč, starosta obce Kvačany, predstavil projekt - Základná škola Kvačany - plynofikácia kotolne, druhá etepa.
Ing. Milan Ďaďo, z firmy TEHOS s. r. o., Dolný Kubín prezentoval možnosti využívania obnoviteľných zdrojov energie v rámci projektu Modernizácie kotolne na biomasu Bysterec - Západ.
Opatrenie 2.3. Zlepšenie a rozvoj infraštruktúry odpadového hospodárstva
Ing. František Černý, Eko - LON s. r. o., Nižná - prezentoval projekt súkromného sektora
Ekologické zhodnotenie plastových odpadov - regionálne stredisko Žilina.
Na záver každého bloku prebehla diskusia, v rámci ktorej mohli účastníci seminára získať podrobnejšie informácie k jednotlivým témam.
Semináre umožnili účastníkom osobné konzultácie k svojim projektovým zámerom s projektovými konzultantmi REPIS a zástupcami organizácií realizujúcich úspešné projekty podporené v predchádzajúcom programoovacom období v rámci OP ZI - Priority 2 - Environmentálna infraštruktúra.
Podrobnejšie informácie k tejto téme ako aj k možnostiam čerpania finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov pre životné prostredie môžete získať v Regionálnom environmentálnom poradenskom a informačnom stredisku v Žiline
Návrat na prvú stránku REPIS
|